Jdi na obsah Jdi na menu
 


VELŠTERIÉR

ANGLICKÝ NÁZEV:Obrazek

Welsh Terrier

PŮVOD:

Plemeno loveckých psů vyšlechtěné v 60. letech 18. století. ve Velké Británii.

POPIS:

Dlouhou dobu současně existovaly dvě variety. Jedna z Walesu, odvozená od nyní již vymřelého Černo-červeného drsnosrstého teriéra, a druhá získaná v Anglii křížením Erdelteriéra a Foxteriéra (druhá varieta postupně také vymizela). Standard byl přijat v roce 1886. Toto psí plemeno je chováno nejen po celé Evropě, ale také v USA, kde je dokonce Obrazekpopulárnější než v zemi svého původu. Silný pes, hranatých tvarů. Poněkud připomíná Erdelteriéra, ovšem v miniaturní podobě, odlišuje se však výraznějším osrstěním. Čenich je dlouhý, mohutné čelisti dodávají hlavě odvážný vzhled. Oči jsou malé, tmavé, mandlového tvaru. Nos je černý. Uši tvaru písmene V jsou vysoko nasazené, jejich konečky jsou překlopené dopředu a přiléhají ke spánkům. Ocas je posazený vysoko. Lehce se přizpůsobuje chovným podmínkám.

VÝŠKA:Obrazek

Nevelký pes, středního vzrůstu, do 39,5 cm.
VÁHA:

Asi 9 až 9,5 kg.

SRST:

Srst je hrubá, drátovitá, s krátkou a měkkou podsadou. Na čenichu dlouhá, štětinatá srst tvoří knír a vousy. Zbarvení: rezavé s černým pálením. Trimovat je třeba dvakrát ročně, protože stříhání poškozuje strukturu srsti.

CHARAKTER:

Klidný, ale statečný pes s veselou a přímou povahou. Zbožňuje hry a zábavy, zvláště ve společnosti dětí. Miluje a respektuje však pouze svého pána, cizí lidi nesnáší.

ObrazekPÉČE:

Nezbytností jsou pravidelné procházky ve volné přírodě.

PLEMENO:

FCI III. - Teriéři.

Sekce 1 - Velcí a střední teriéři.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :

WT

ČÍSLO STANDARDU:Obrazek

78 / 24.06.1987 (Velká Británie)ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek
Obrazek